525 leków - na nowych listach leków refundowanych

Pacjenci płacą mniej za 525 leków, które znalazły się na nowych listach leków refundowanych. Specyfiki są stosowane w leczeniu m.in. niewydolności krążenia, nowotworów złośliwych, mukowiscydozy, astmy, jaskry, choroby i zespołu Parkinsona.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało na swojej stronie internetowej, że nowe listy obowiązują od 1 marca w związku z wejściem w życie czterech rozporządzeń w tej sprawie.

Na listach jest blisko 500 leków generycznych (tanich odpowiedników leków markowych) i 49 leków innowacyjnych, czyli nie posiadających tanich odpowiedników. Dotychczas pacjenci płacili za nie pełną cenę. Jak informuje resort zdrowia, w wyniku zmian, zmniejszyła się odpłatność pacjentów za ok. 200 innych leków znajdujących się już na listach, a w 23 przypadkach - cena została podwyższona. Z list usunięto 39 produktów. Według resortu, odpłatność pacjentów za leki w ok. 500 przypadkach może wzrosnąć, jeśli pozostaną oni przy dotychczasowej terapii i nie zaczną być leczeni tańszymi odpowiednikami stosowanych w ich przypadkach leków.

Listy, a także pełna informacja o zmianach są dostępne na stronie resortu: www.mz.gov.pl.

O planowanych zmianach resort zdrowia informował na początku roku. Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha apelował wtedy do lekarzy o zapoznanie się z listami i przepisywanie pacjentom tańszych odpowiedników stosowanych leków. Do aptekarzy apelował o to, by zawsze informowali pacjentów o możliwości otrzymania tańszych odpowiedników, a do pacjentów, by pytali o możliwość refundacji.

Listy leków refundowanych zawierają wykazy leków sprzedawanych za opłatą ryczałtową (3,20 zł), bezpłatnych oraz z częściową odpłatnością (30 i 50 proc.). Część leków jest refundowana tylko w przypadku stosowania ich w chorobach, wymienionych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Na leki refundowane obowiązują ceny urzędowe.

W 2006 r. NFZ przeznaczył na refundację leków ponad 6,6 mld zł. W 2007 r. na ten cel zarezerwowana jest kwota nieco ponad 7 mld zł.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.