Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

50 tys. zł dla bliskich ofiar Grudnia 70

Wypłatę odszkodowań w wysokości 50 tys. złotych dla bliskich ofiar Grudnia 70 zakłada projekt uchwały, którym rząd zajmie się na rozpoczętym po godz. 10.00 posiedzeniu.
Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski powiedział dziennikarzom przed posiedzeniem Rady Ministrów, że propozycja rządu zakłada wypłatę jednorazowych odszkodowań dla rodzin ofiar Grudnia 70.

Dodał, że odszkodowania zostaną przyznane około 40 osobom, z których każda otrzyma po 50 tys. złotych. Pieniądze powinny trafić na konta tych osób pod koniec lutego lub na początku marca. Łącznie rząd przeznaczy na wypłatę odszkodowań około 2 mln złotych. Arabski dodał, że podobne rozwiązanie przygotowywane jest dla rodzin ofiar stanu wojennego.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 roku - w wyniku użycia siły wobec protestujących robotników - na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Robotnicze protesty rozpoczęły się po tym, jak 12 grudnia 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze. 14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk, który rozpoczął falę strajków i manifestacji ulicznych obejmujących większość Wybrzeża. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko bez ostrzeżenia otworzyło ogień do idących do pracy robotników.

Ponadto ministrowie omówią Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2008 rok oraz propozycje zmian w programie wieloletnim pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli".

Rząd zajmie się też m.in. projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka oraz ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ministrowie rozpatrzą też projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia Programu rzeczowo- finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych za wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego na 2008 rok.

Wtorkowe posiedzenie rządu poprowadzi wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Premier Donald Tusk przebywa na urlopie we Włoszech, z którego wróci w weekend.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.