Dom Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości" w Ostrówku

Zaciszna 8

07-132, Ostrówek

25 632 35 95

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

2,3
70%

Opis placówki

Dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Działalność Domu rozpoczęła się w roku 1990. Wtedy to, na wniosek Burmistrza Gminy Łochów, na mocy Uchwały Nr VII/48/90 został powołany do istnienia Samorządowy Dom Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości". Placówka była przeznaczona dla osób w podeszłym wieku.

Pierwszych mieszkańców przyjęto 31 stycznia 1991 roku, zaś oficjalnego otwarcia dokonano 9 lutego 1991 roku. W 1993 roku Samorządowy Dom Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości" został przeniesiony z Łochowa do Ostrówka. Dom był przeznaczony dla dwudziestu osób. Były to głównie osoby  w podeszłym wieku, samotne, przewlekle chore i niezaradne życiowo. W roku 1994 między Burmistrzem Gminy Łochów a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie zostało zawarte porozumienie, które miało na celu dofinansowanie dziesięciu miejsc w Samorządowym Domu Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości" w Ostrówku. Obecnie, placówka spełnia standardy umożliwiając tym samym pobyt osobom starszym.

W latach 2004-2009 odbywała się rozbudowa i modernizacja SDPS. Dobudowano blok żywienia wyposażony w odpowiednie pomieszczenia, sprzęt kuchenny, jadalnię, oraz hall, pokój gościnny, pralnię, świetlicę, pomieszczenie do rehabilitacji i terapii zajęciowej, gabinet zabiegowy, pomieszczenia biurowe, pokój socjalny, dwa pokoje mieszkalne i garaż. Zmodernizowano starą część domu, w której zaadoptowano 9 pokoi mieszkalnych.

Obecnie Dom dysponuje dwunastoma pokojami z łazienkami i przedpokojami. pokoje wyposażone są w łóżka, stół, krzesła, szafki nocne, szafy ubraniowe, lampki nocne, kwietniki, posiadają również system przyzywowo-alarmowy z p.poż. Mieszkańcy w miarę możliwości posiadają własne meble, rzeczy przypominające dom rodzinny.

Mieszkańcy SDPS "Pogodnej Starości" mają możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie POZ i specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz rehabilitacji leczniczej. Aktywizacja i usprawnianie mieszkańców odbywają się w czasie zabiegów w trakcie rehabilitacji i terapii zajęciowej oraz imprezach kulturalnych i rozrywkowych.
Dom dysponuje następującym sprzętem: Lampa Solux, drabinki, tablica do ćwiczeń manualnych, UGUL (uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego), bieżnia, poręcz do nauki chodzenia, rowery treningowe, steper, orbitek, masażer stóp, urządzenia do wodnego masażu wirowego, aparat do elektroterapii.

Zabiegi rehabilitacyjne realizowane są w razie konieczności przy łóżku mieszkańca. W placówce zatrudniona jest Pielęgniarka oraz lekarz pierwszego kontaktu, który przyjeżdża do Domu raz w tygodniu oraz na wezwanie. Terapia zajęciowa prowadzona jest przez instruktora terapii. Mieszkańcy uczestniczą w różnych zajęciach: plastyczne, techniczne, muzyczne, biblioterapii, praca w ogrodzie i w wielu innych, które pozwalają pożytecznie spędzić czas dając możliwość utrzymywania jak najdłużej samodzielności.

W placówce działa Samorząd Mieszkańców, jego zadaniem jest dbałość o przestrzeganie praw mieszkańców, zgłaszanie wniosków i współpraca w rożnych dziedzinach, np. zaspokajanie potrzeb kulturalnooświatowych, bytowych, pomoc w terapii zajęciowej, organizacja odwiedzin mieszkańców w szpitalu, uczestnictwo w pogrzebach, pielęgnacja grobów, pomoc w adaptacji nowych mieszkańców, propozycje potraw do jadłospisu, nawiązywanie kontaktów z organizacjami społeczno kulturalnymi.

W celu określenia indywidualnych potrzeb mieszkańców funkcjonuje zespół terapeutyczno-opiekuńczy, do którego zadań  należy opracowanie Indywidualnych Planów Wspierania Mieszkańców i wspólna ich realizacja.

Karta informacyjna

Karta informacyjna nie została uzupełniona

Wideo

Wirtualny spacer

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Składamy serdeczne podziękowania całemu Personelowi i Dyrekcji Samorządowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości" w Ostrówku za profesjonalizm, zaangażowanie w pracę i pełne empatii podejście do podopiecznych. Nasza siostra przebywa w ośrodku już 2 miesiące i jest zadowolona z troskliwej opieki i życzliwości, z jaką traktują ją opiekunowie.

Rodzina 2019-09-09

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.