Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

ul. Farna 3

51-313, Wrocław

tel. 71 345 79 57

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

44
2,3
70%

Opis placówki

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej położony jest w historycznej dzielnicy Wrocławia - Psie Pole. Z dala od gwaru miejskiego, ogród i bliskie położenie polderów przy rzece Widawie zapewnia kontakt z naturą i wpływa na poprawę stanu psychicznego mieszkanek. Jednocześnie jest blisko do rynku gdzie są wszystkie sklepy i można dokonywał zakupów.

Zgromadzenie otrzymało ten budynek od tutejszej parafii w 1902 roku aby siostry pracowały dla jej mieszkańców. Od października 1946 roku w naszym Domu przebywali renciści: panie i panowie, w latach sześćdziesiątych Dom został przeznaczony tylko dla pań przewlekle psychicznie chorych (demencje, choroba Alzheimera, schizofrenie, niedorozwoje itp.).

Obecnie mieszka w nim 44 mieszkanek w wieku od 38 lat do 92 lat. Są to panie w większości z miasta Wrocławia i okolic. Wiele z tych pań pracowało we wrocławskich zakładach pracy i uczelniach, a teraz znalazły swoje miejsce w naszym Domu. Wraz z pracującym personelem świeckim staramy się stworzył mieszkankom warunki domowe, zaspokoił ich wszystkie potrzeby i pomóc tym, które nie są w stanie same wykonał podstawowych czynności życiowych.

Każda mieszkanka ma opracowany swój program rehabilitacyjny i w jego ramach korzysta z rehablilitacji. Korzystamy z pomocy dwóch lekarzy i psychologa. Pielęgniarka całą dobę jest dla potrzeb mieszkanek. Każda mieszkanka ma opracowany indywidualny plan opieki.

Silniejsze i sprawniejsze mieszkanki wychodzą do ZOO, Parku Japońskiego, kina, teatru, wyjeżdżają do swych rodzin. W Domu organizowane są występy śpiewaków operowych, występy teatralne i iluzjonistyczne, zabawy karnawałowe, Św. Mikołaj, Andrzejki, uroczysta Wigilia i festyny np.: z okazji Dnia Matki. W ramach terapii zajęciowej panie malują, wyszywają, robią różne ozdoby i figurki z masy solnej, melaminy itp. W wolnym czasie czytają książki, gazety, oglądają TV i słuchają radia.

Personel Domu stara się podnosić swoje kwalifikacje, aktywizować mieszkanki aby umiały same dokonywać wyboru i stanowiły o sobie, aby były w miarę swych możliwości bardziej samodzielne. Zaspakajając niezbędne potrzeby bytowe, zdrowotne, społeczne, kulturalne nie zapominamy o religijnych. Nasze panie dwa razy w tygodniu biorą udział we Mszy św. w kaplicy domowej i chodzą do pobliskiego kościoła parfialnego pw. Jakuba i Krzysztofa. Księża tutejszej parafii w każdej chwili służą pomocą naszym mieszkankom.

Standaryzacja domów pomocy społecznej oraz zmiany w instytucjach totalnych, a także szukanie nowych rozwiązań zaangażowało nas do wzięcia udziału w szkoleniu polsko-duńskim, którego efektem był projekt angażujący mieszkanki i personel. Wiele zawdzięczamy sponsorom, dzięki którym nasz dom i mieszkanki mają lepsze warunki i możliwość własnego rozwoju.


Karta informacyjna

Karta informacyjna nie została uzupełniona

Wideo

Wirtualny spacer

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.