Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Dom Pomocy Społecznej


16-050 Michałowo, Jałówka, ul. Leśna 11

85 713-16-90

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

85
2,3
70%
  
Do schowka
Do porównania
Dom Pomocy Społecznej

Opis placówki


Jako Dom Pomocy Społecznej dla somatycznie chorych mamy do czynienia z ludźmi niepełnosprawnymi, bardzo często leżącymi. W ramach zespołów opiekuńczo-terapeutycznych, wraz z mieszkańcami pracujemy nad poprawą naszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pracownia Terapii Zajęciowej istnieje od listopada 2002 roku. Pierwsze prace PTZ powstawały w pokojach mieszkańców. Do dzisiejszego dnia prace, które powstały w tamtym czasie znalazły swoje honorowe miejsce w PTZ. Wygospodarowanie pomieszczenia było już tylko kwestią chwili. Pomieszczenie w którym obecnie znajduje się pracownia, zostało odzyskane po składziku węgla. Ciemne, szare brudne ściany w mgnieniu oka zostały odremontowanie, odmalowanie. Ułożenie posadzki było przeprowadzane w błyskawicznym tempie, gdyż za drzwiami czekali już zniecierpliwieni mieszkańcy, chętni do pracy w pracowni.
Oprawa plastyczna Domu zajmuje nas przez cały rok. Z biegiem upływu dni, tygodni, miesięcy, pór roku nasza dekoracja ulega przeobrażeniom. Gdy za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, my w naszym domu też ją gościmy. Staramy się, by każde święto, każda uroczystość były u nas zaakcentowane w barwach, elementach dekoracji.
Po urządzeniu własnego gniazdka, poszliśmy za ciosem. Zaczęliśmy wpływać na wystrój całego naszego domu oraz przełamywać bariery pomiędzy nami "ludźmi pracowni" a innymi mieszkańcami, którzy przyzwyczaili się do szarej rzeczywistości i nie lubili zmian, nowatorstwa, które wprowadzaliśmy.
Zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, skrupulatnie przygotowywaliśmy się do tego święta. Udekorowaliśmy schody w girlandy z migającymi światełkami, które wieczorem dały wspaniały efekt nastroju tajemniczości, a przede wszystkim uczucia ciepła rodzinnego, ubraliśmy choinki, w każdym pokoju znalazł się stroik świąteczny, wspólna wigilia, śpiewanie kolęd, św. Mikołaj rozdał prezenty
Podkreśliliśmy swoją obecność nie tylko w naszym domowych pieleszach, ale również w prosty sposób zareklamowaliśmy się. Wykonaliśmy pocztówki świąteczne, które zostały wysłane do urzędów, instytucji, innych Domów Pomocy Społecznej, szkół z nami współpracujących i osób szczególnie zasłużonych dla naszego domu.
Z upływem czasu nasi mieszkańcy zaczęli przejawiać co raz większe zainteresowanie pracownią, a także okazali chęć do obchodów nie tak jak do tych czas dwóch Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ale także takich "świąt" jak: Walentynki, I Dzień wiosny itp.
Cztery miesiące od rozpoczęcia działalności Pracowni Terapii Zajęciowej, zaczęliśmy odnosić pierwsze sukcesy. Startowaliśmy w konkursach plastycznych związanych z Świętem Wielkanocy. Wykonaliśmy palmy wielkanocne o wysokości 4.90 i 3.00cm, stroiki, obrazy o tematyce świąt techniką malarską – Pan Bogdan. Pani Helena wyszywała na płótnie. Prace na konkursy wysłaliśmy do Brańska i do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. W obydwu konkursach zajęliśmy II miejsce. Wspólnie z instruktorem terapii zajęciowej stworzyliśmy figurkę "Jałowskiego Janioła", która od ubiegłego roku jest wręczana wraz z Certyfikatem wszystkim ludziom dobrej woli, wspierających działalność naszego Domu.
Do zadań pracowni należy też organizowanie wycieczek. Kilkakrotnie wyjeżdżaliśmy już do Białowieży. Z tych że wycieczek przywozimy pamiątki, zdjęcia, a także filmy wideo nagrane przez nas dla naszych kolegów i koleżanek, którzy nie mogą wyjechać z nami na wycieczkę z powodu złego stanu zdrowia, a także sytuacji finansowej. Przy najbliższej okazji dzielimy się z nimi naszymi wrażeniami, opowiadamy im, wspólnie oglądamy "nasz reportaż".
Gdy jest ciepło często organizujemy wspólne ogniska, pieczenie kiełbasek, ziemniaków. Wspólne śpiewanie, a nawet tańce urozmaicają nam nasze życie, a także zbliżają nas do siebie. Przez co zawiązuje się pomiędzy nami mocniejsza więź, przyjaźń.
Zimą kiedy ciemno i zimno jest na dworze organizujemy wieczorki poetyckie. Swoją poezję przedstawia nasz mieszkaniec Pan Stanisław. Przy blasku świec, miłej atmosferze czyta swoje wiersze, są to chwile refleksji i zadumy dla każdego z nas.
Staramy się czynnie uczestniczyć w życiu kulturalno - oświatowym naszego Domu. Wspólnie z pracownikami organizujemy zabawy taneczne, na których razem się bawimy. W każdy czwartek na świetlicy mamy projekcję filmów, które chcielibyśmy zobaczyć.
Dwa razy w miesiącu mamy przeprowadzane "treningi relaksacyjne", które pozwalają nam się odprężyć, zapomnieć o naszych problemach, troskach. Organizowaliśmy wieczorek Andrzejkowy połączony z zapustami na którym wróżyliśmy, bawiliśmy się, tańczyliśmy.
Wspólnie organizujemy imprezy rekreacyjno - integracyjne. W czerwcu odbywa się Festyn Świętego Antoniego, który jest okazją do integracji naszych Mieszkańców ze środowiskiem lokalnym, z dziećmi ze Szkół Podstawowych z Szymek i Michałowa, z młodzieżą z Gimnazjum w Michałowie oraz z dziećmi z Domu Dziecka w Supraślu.
U schyłku lata od ośmiu lat, na wspólnym turnieju sportowo - rekreacyjnym, spotykamy się z mieszkańcami DPS-ów powiatu białostockiego oraz powiatów okolicznych. Mamy wtedy okazję do zawiązania nowych znajomości, przyjaźni, wymiany swoich doświadczeń, a także przedstawienia swoich umiejętności.
Gabinet rehabilitacji, gdzie odbywają się zabiegi w zakresie fizjoterapii, kinezyterapii i masażu, który prowadzi Marek i Emilia.
Masaż cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Ze względu na wiek i dolegliwości oraz stany chorobowe pensjonariuszy stosowane są techniki rozluźniające, relaksacyjne, które po krótkim czasie przynoszą efekty. Po serii zabiegów poprawia się ogólne samopoczucie pacjenta, ustępuje ból w stopniu umiarkowanym lub całkowitym, zwiększa się liczba wykonywanych ruchów. Masaż ma duże oddziaływanie na psychikę człowieka. Czuje się on wypoczęty, zrelaksowany i odprężony. DPS świadczy także usługi rehabilitacji dla mieszkańców wsi Jałówka.
Pracujące w Domu pielęgniarki oraz opiekunowie dbają o nasze zdrowie fizyczne. Panie pielęgniarki oprócz opieki nad mieszkańcami, wyszły naprzeciw problemom mieszkańców wsi. Wykonują iniekcje w/g zleceń lekarza, inhalacje, pomiar parametrów życiowych - tętno, ciśnienie krwi, wykonują opatrunki, prowadzą pomiar cukru we krwi. Zapotrzebowanie na te usługi jest bardzo duże, gdyż Jałówkę zamieszkują ludzie w podeszłym wieku, a lekarz i pielęgniarka rodzinna są jedynie w wyznaczonych dniach tygodnia co dla tych ludzi bywa nieraz uciążliwe.

Karta informacyjna


Typ placówki

Placówka dla
kobiet mężczyzn dzieci
Pobyt:
krotkoterminowy długoterminowy dzienny
Placówka dla:
osób starszych somatycznie chorych niepełnosprawnych intelektualnie
niepełnosprawnych fizycznie psychicznie chorych
dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie chorych na Alzheimera chorych na Parkinsona dla osób leżących
Tylko dla sprawnych umysłowo:
tak nie
Dla niepełnosprawnych fizycznie:
tak nie
Specjalizacja w schorzeniach:
Placówka nie przyjmuje osób:
Kwalifikacje osoby prowadzącej placówkę:
specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej, wykształcenie wyższe humanistyczne
Sposób rejestracji:
NZOZ ZOL DPS wpis do rej. wojewody pensjonat
Numer wpisu
Umowa z NFZ:
tak nie

Warunki techniczne

Wielkość domu
dom dla 85 osób
Ilość kondygnacji
parter 2 kondygnacje 3 kondygnacje 4 kondygnacje lub więcej
Kompleks budynków:
tak nie
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:
tak (całkowity brak barier) częściowo
winda oraz podjazdy dla osób niepełnosprawnych
Winda:
tak nie
Pokoje:
1- 2- 3- 4- 5- 6-
Apartamenty:
tak nie
Pokoje gościnne dla rodzin:
tak nie
Pobyt ze zwierzętami:
tak nie
Wyposażenie pokoi:
Instalacja przywoławcza Telewizor Radio Telefon Własne meble
Wyżywienie:
śniadanie 2 śniadanie obiad podwieczorek kolacja
możliwośc wyboru z co najmniej 2 zestawów obiadowych
napoje wg potrzeb owoce wg potrzeb diety wg zaleceń lekarza
Warunki sanitarne::
wszystkie pokoje z łazienkami
Warunki bytowe:
jadalnia osobny pokój dzienny biblioteka gabinet zabiegowy
pracownia terapii zajęciowej sala rehabilitacyjna
Teren wokół domu
taras ogród park las woda
oczko wodne z kaskadą, boiska do zajęć ruchowych
Lokalizacja domu
centrum peryferia wieś
Usytuowanie domu
wolnostojący
Dodatkowe walory obiektu
DPS jest zlokalizowany w otulinie Puszczy Białowieskiej

Opieka medyczna, rehabilitacja, terapia

Opieka lekarska
lekarz POZ - wizyta 3 raz w tygodniu
lekarz psychiatra
- wizyta 1 raz w tygodniu
Opieka pielęgniarska
w dzień - pielęgniarek: 2, opiekunek: 6
w nocy - pielęgniarek: 1, opiekunek: 6
Rehabilitacja w placówce
tak nie
Rodzaje rehabilitacji
fizjoterapia, trening finansowy, pracownia życia codziennego
Sprzęt rehabilitacyjny
UGUL, Diadynamic, łóżko do masażu leczniczego, Interdynamic, tablice i stoły do zajęć manualnych, atlas, rowerki rehabilitacyjne oraz rotory
Terapia zajęciowa
tak nie
Rodzaje terapii
arteterapia, ergoterapia, biblioterapia, socjoterapia, zajęcia sportowe

Warunki przyjęcia

Rodzaj odpłatności
pełna odpłatność 70% świadczeń
Minimalny miesięczny koszt pobytu (koszt utrzymania mieszkańca):
zł/miesiąc
Cena miesięcznego pobytu w pokoju:
W ramach opłaty za pobyt:
leki pampersy lekarz rehabilitacja leki i pampersy do wysokości limitu ceny NFZ
Dodatkowe płatności
Uwagi dot warunków przyjęcia

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe

Rekomendacje, opinie, podziękowania (1)


2009-06-12
Kilkakrotnie odwiedzałem wujka, który został umieszczony w tej placówce. Jestem pod ogromnym, pozytywnym wrażeniem. Bardzo miła atmosfera, miłe podejście personelu medycznego jak i personelu pomocniczego do ludzi którzy tam przebywają. Administracja Domu bardzo profesjonalna, miła i życzliwa. Przyjrzałem się również pracownicom które zajmują się terapią zajęciową. Gratuluję, miłe podejście do pensjonariuszy jak i wyczuwa się duże zaangażowanie.Specjalnie też pragnę podziękować administracji za utrzymywanie ze mną kontaktu jak również o informowanie mnie o stanie zdrowia mojego członka rodziny. Gratuluję i życzę samych sukcesów w pracy

Stanisław Czech

Artykuły

Copyright © 2001-2018 by www.domyopieki.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.
Adres Galeria Opis Karta informacyjna Wideo Wirtualna wycieczka Opinie Dojazd Artykuły

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2021 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.