Senior na studiach

Edukacja po 60-tce? Dlaczego nie? Starsi ludzie często mają dużo wolnego czasu, co otwiera przed nimi drzwi do poszerzania intelektualnych horyzontów. Co prawda, obowiązki domowe i pomoc w wychowywaniu wnuków to zajęcia niezwykle absorbujące, ale przecież niewykluczające dodatkowej aktywności. Poza tym bogactwo oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku niejednemu seniorowi zawróci w głowie. Tak jak na prawdziwych studiach możemy pogłębiać wiedzę humanistyczną, matematyczną, przyrodniczą i informatyczną. Nie brakuje także zajęć ruchowych.

Kawa po wykładzie

Czasy, gdy starsi ludzie czuli się jak piąte koło u wozu i, w związku z tym, siedzieli całe dnie w domu przed telewizorem powoli odchodzą do lamusa. Zamykanie się w czterech ścianach potrafi zdołować największych optymistów, a samotność i niedowartościowanie mogą być zdecydowanie bardziej bolesne od wielu poważnych schorzeń. Seniorom z pomocną dłonią wychodzą Uniwersytety Trzeciego Wieku, które nie dość, że proponują edukację na wysokim poziomie, to jeszcze zapewniają rozwój życia towarzyskiego. Dzięki UTW emeryci znowu mogą poczuć się jak studenci. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby, podobnie jak młodsi koledzy, po wyczerpujących wykładach z ekonomii, informatyki lub historii, poszli na kawę czy kieliszek czegoś mocniejszego.

Trochę historii

Początki uniwersyteckiej edukacji seniorów Polsce sięgają lat 70. XX wieku. W 1975 roku, dzięki prof. Halinie Szwarz, w Warszawie utworzono pierwszy UTW. W ostatnich latach tego typu uczelnie powstają jak grzyby po deszczu i przeżywają prawdziwe oblężenie. Dlatego warto zapisywać się na zajęcia ze sporym wyprzedzeniem, bo liczba miejsc jest mocno ograniczona. Obecnie w naszym kraju prężnie działa około 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. UTW dzielą się na trzy typy: działające pod patronatem wyższej uczelni, powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową i inne, które mieszczą się np. w domach kultury, bibliotekach czy ośrodkach pomocy społecznej.

Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.