Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

"120 lat płyty gramofonowej"

Płyta z przemówieniem marszałka Piłsudskiego z 1924 roku oraz nagrania utworów wykonywanych przez Karola Szymanowskiego i Ryszarda Straussa - to niektóre z eksponatów, jakie można zobaczyć na wystawie "120 lat płyty gramofonowej" dostępnej w stołecznej Bibliotece Narodowej.

Wystawę zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy opatentowania przez Emila Berlinera płyty gramofonowej.

Wystawa przedstawia historię rejestrowania dźwięku od 1878 roku, kiedy Thomas Edison opatentował fonograf - aparat do zapisywania i odtwarzania dźwięku aż do współczesności. Ekspozycja prezentuje zarówno płyty akustyczne, jak i elektryczne, gramofonowe, patefonowe oraz CD.
 
Oprócz nośników nagrań, na wystawie można także podziwiać najstarsze urządzenia odtwarzające dźwięk, taki jak: fonograf, najstarszy gramofon, patefon szafkowy, a także jeden z pierwszych mikrofonów. Eksponatom towarzyszą różnego typu akcesoria fonograficzne oraz druki związane z fonografią - okładki płyt, afisze, programy koncertowe, zdjęcia czy scenki rodzajowe z oper.

Umieszczone na wystawie gramofony i patefony są wciąż sprawne i zwiedzający mogą posłuchać odtwarzanych na nich archiwalnych nagrań.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 10 listopada.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.