Dom Pomocy Społecznej jest placówką pobytu stałego, przeznaczona dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dziewczynek i chłopców, z możliwością pozostania po 30-roku życia.
Zadaniem Domu jest zapewnienie całodobowej opieki dla 50 osób.
Terapia zajęciowaDom Pomocy Społecznej w Brzesku stwarza warunki do prowadzenia różnych form aktywności naszych mieszkańców.
Na terenie Domu prężnie działa terapia zajęciowa, która ma na zadanie usprawnienie fizyczne i psychiczne, poprzez zastosowanie różnych celowych i planowych zajęć manualnych.
W ramach terapii zajęciowej organizowane są zajęcia z arteterapii oraz ergoteerapii. Zajęcia dobierane są według zainteresowania mieszkańca. Nasi podopieczni uczestniczą w wykonywaniu różnych prac ręcznych, których efektem jest szeroka gama wyrobów artystycznych, takich jak np. wyszywanki, kartki świąteczne, ozdoby, stroiki, różnego rodzaju obrazki i szereg innych rzeczy.
Również w ramach terapii organizowane są zajęcia z socjoterapii, gdzie podopieczni świetnie się integrują ze sobą.
Natomiast w ramach muzykoterapii organizowane są przedstawienia jasełkowe, majówki, które są przygotowywane wspólnie z naszymi nauczycielami.
RehabilitacjaUsługi rehabilitacyjne realizowane są na rzecz mieszkańców DPS-u tylko na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego bądź specjalisty.
Rehabilitacja w Naszym Domu prowadzona jest 5 razy w tygodniu. Dostosowana jest indywidualnie do potrzeb każdego pensjonariusza.
Nasz zakład dysponuje sprzętem do fizykoterapii:
- ultradźwięki
- magnetronic
- zabiegi
- prądami stałymi i zmiennymi
- lampa sollux
- hydroterpaii: kąpiel perełkowa, wirowa i masaż podwodny kinezyterapii (rehabilitacja ruchowa).
Nasza rehabilitacja jest ciągle udoskonalana. Pod uwagę bierzemy potrzeby naszych podopiecznych, ich stan fizyczny, schorzenia.
Staramy się zmobilizować naszych mieszkańców do większej aktywności fizycznej, która ma tak ważne zadanie utrzymanie lub przywrócenie zdolności samodzielnego funkcjonowania w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.
Na oddziałach prowadzona jest także rehabilitacja indywidualna, przyłóżkowa w pokoju mieszkańca.
W jej ramach wykonywane są ćwiczenia: bierne, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, pionizacja, zapobieganie przykurczom, chodzenie z asekuracją.
Połączenie fizykoterapii i kinezyterapii prowadzi do właściwego i nieinwazyjnego postępowania terapeutycznego.
Zaniechanie usprawniania leczniczego może w konsekwencji doprowadzić do zubożenia ruchowego, depresji a tym samym wycofania z życia społecznego. Aktualnie posiadamy : rowery stacjonarne bieżnia elektryczna stteper orbitrek bieżnia do nauki chodu pionizatory rotory elektryczne UGUL oraz wiele sprzętów do ćwiczeń manualnych.