Opis placówki

Dom Pomocy Społecznej w Nieletnie przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z różnym stopniem niepełnosprawności począwszy od osób z pogranicza normy intelektualnej do głębokiego upośledzenia. Warto również podkreślić, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej dochodzą różnego rodzaju upośledzenia fizyczne, takie jak: wady kręgosłupa, klatki piersiowej, deformacja kończyn dolnych itp. oraz schorzenia psychiczne - epilepsja, porażenie mózgowe schizofrenia, charakteropatia.

O 1983 roku funkcję Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Nieletnie sprawuje Bożena Gubicz. Obecnie zatrudnionych jest w nim 53 pracowników, którzy podzieleni są na trzy działy:

  • opiekuńczo-terapeutyczny
  • księgowo-administracyjny
  • gospodarczy

DPS świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające przez doświadczony zespół pracowniczy. Opieka ta sprawowana jest w sposób rzetelny, indywidualny, podmiotowy zgodnie z obowiązującym standardem.

Dom Pomocy Społecznej znajduje się w miejscowości Nielestno. Teren należący do Domu obejmuje zabudowania pałacowe, park, drogi dojazdowe, chodniki, skwery zieleni, działki uprawowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji pałac, który składa się z trzech kondygnacji. Na parterze mieszczą są biura, kuchnia, zabytkowy hol, 7 sal sypialnych mieszkańców, kawiarenka mieszkańców z obszerną wideoteką, 2 pokoje gościnne. W skład I piętra wchodzą: dwie świetlice, na których odbywają się zajęcia; pomieszczenie terapii zajęciowej; stołówka; sypialnie mieszkańców, ambulatorium. Ponadto na tym poziomie znajdują się łazienki, prysznice i toalety. II piętro składa się w przeważającej części z sypialni mieszkańców tj. 10 sal; pomieszczeń fizykoterapii, gdzie odbywają się zabiegi rehabilitacyjne ( min. solux, DD - diadynamik, bicze szkockie, kinezyterapia- podczas której usprawniani są mieszkańcy z chorobami narządu ruchu) Również na II pietrze znajdują się łazienki, toalety i prysznice dla mieszkańców. Na wszystkie piętra od 2005 roku można dojechać windą co znacznie usprawniło i ułatwiło przemieszczanie się mieszkańców, którzy do tej pory mieli z tym ogromne problemy. Winda jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i prosta w obsłudze. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej podzieleni są na cztery grupy wychowawcze według stopnia niepełnosprawności. W skład grupy I wchodzą mieszkańcy niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim, pogranicza normy (najbardziej sprawni zarówno fizycznie jak i pod względem intelektualnym). II i III grupa składa się głównie z mieszkańców niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym. Do grupy IV należą przede wszystkim mieszkańcy głębiej upośledzeni- tj. głęboko i znacznie, oraz z porażeniem mózgowym, czy z zespołem Downa. Jest to grupa mieszkańców , która wymaga specjalnej troski, stałej opieki i specjalnych zajęć zarówno rehabilitacyjnych jak i rewalidacyjnych.

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2025 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.