Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Dom Pomocy Społecznej SŁONECZNE WZGÓRZE


82-420 Ryjewo, Donimirskich 6

55 277 42 36, 55 277 42 57

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

166
1,2,3
70%
  
Do schowka
Dom Pomocy Społecznej SŁONECZNE WZGÓRZE

Opis placówki


Dom Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie, funkcjonujący od 1966 roku, to jeden z nowocześniejszych ośrodków koedukacyjnych dla 166 osób niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie, obsługiwany przez 102 pracowników, w tym: opiekunów, pielęgniarki, fizjoterapeutę, pracowników socjalnych, instruktora KO, instruktora terapii zajęciowej, psychologa, lekarza psychiatrę, kapelana i pracowników administracyjno-gospodarczych. Dzięki temu, oprócz serdecznej atmosfery, zapewnia się konkretną pomoc w maksymalnym usamodzielnieniu się i samorealizacji. Zmiana przepisów otworzyła nowe możliwości przed takimi placówkami, jak ta. Przeobrażeniu uległy również metody pracy z zamieszkującymi tu osobami. Nadmiar wolnego czasu zapełniany jest zajęciami w pracowniach terapeutycznych, dającymi możliwość spełnienia się w jakiejś wybranej przez siebie dziedzinie. Dla czujących się na siłach do dyspozycji jest sala gimnastyczna, wyposażona w urządzenia do ćwiczeń siłowych, boisko sportowe ze skoczniami i rzutniami. Inne spojrzenie na osoby niepełnosprawne zamknęło epokę izolowania i wstydu.

Na terenie Miasteczka znajdują się cztery budynki mieszkalne, w których oferuje się pokoje 1, 2 i 3 osobowe z łazienkami lub umywalkami. W każdym budynku znajdują się kuchenki, jadalnie, świetlice, dyżurki pielęgniarskie, pokoje dziennego pobytu, pracownie terapeutyczne, podręczne pralnie a także biblioteka. Najnowszy pawilon "B" - wybudowany bez barier architektonicznych - jest najlepiej wyposażonym obiektem w niezbędne pomieszczenia i urządzenia wspierające pracę terapeutów, dzięki czemu praca z niepełnosprawnymi przynosi konkretne efekty. Dla najbardziej poszkodowanych przez los, z którymi kontakt jest utrudniony, stworzono tu Salę Doświadczania Świata, gdzie uczą się odczuwać, reagować na bodźce zewnętrzne, poznawać świat przez kolory, dźwięki, ruchome obrazy, zapachy, światło, a wszystko pod czujnym okiem specjalistów. Dla potrzebujących wsparcia duchowego, dostępna jest kaplica, w której systematycznie odprawia się nabożeństwa. Na każdym piętrze tego obiektu jest kuchenka, jadalnia, świetlica lub kawiarnia wyposażona w telewizory, połączone siecią kablową z własnym studiem telewizyjnym, z którego dwa razy w tygodniu nadawane są audycje przygotowane przez własną ekipę telewizyjną. Na terenie placówki znajduje się pracownia handlowa, w której mieszkańcy uczą się samodzielnie dokonywać zakupów. W strukturze organizacyjnej Domu działa również Warsztat Terapii Zajęciowej, w którego zajęciach, oprócz mieszkańców, biorą udział niepełnosprawni z terenu powiatu kwidzyńskiego. Pracownie: życia codziennego, malarska, ceramiczna, wikliniarska, fotograficzna, krawiecko-dziewiarska, fryzjersko-kosmetyczna, piekarnicza i komputerowa, wspierają rozwój psycho-ruchowy, pomagają w przełamywaniu barier psychologicznych. Aktywny udział w zajęciach pozwala nabywać nowe umiejętności, mogące otworzyć przed ich uczestnikami możliwość odnalezienia miejsca w społeczeństwie. Uczestnictwo w pracach terapeutycznych odbudowuje wiarę w siebie i we własne, nie odkryte dotąd możliwości. Przykładem tego może być jeden z mieszkańców "Słonecznego Wzgórza" - pan Henryk Wojewoda, który miał już trzy wernisaże. Wytworzone tu prace trafiają na różnego rodzaju wystawy, festyny integracyjne i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Świadomość tego, jak bardzo ważny jest kontakt przebywających tu osób z członkami rodzin spowodowała, że rokrocznie organizowane są uroczyste Zjazdy Rodzin (niezależne od możliwości codziennych odwiedzin), na których odwiedzający dowiadują się o całorocznej pracy Domu na rzecz ich bliskich. Z roku na rok liczba odwiedzających rośnie. Charakterystyczne jest to, że oprócz najbliższej rodziny, coraz częściej zjawiają się znajomi i przyjaciele; i grono to również rośnie.

Karta informacyjna


Karta informacyjna nie została uzupełniona

Rekomendacje, opinie, podziękowania (5)


2011-07-31
Chciałbym wyrazić serdeczne podziękowania dla personelu Waszej placówki za profesjonalne podejście i opiekę w stosunku do mojej mamy Lucyny.A także za takie zwykłe ludzkie ,pełne życzliwości podejście podczas moich odwiedzin.Ta wspaniała praca na pewno przyczyniła się do tego ,że moja mama jest w tej chwili ,Waszą najstarszą mieszkanką ,która szczęśliwie dożyła aż do 85 lat.Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu jeszcze sukcesów w Waszej tak pięknej ale i tak bardzo przecież trudnej pracy.

Jerzy Lucjan Krześlak
2011-07-27
Bylam z wizyta na Slonecznym Wzgorzu w 2010,i bardzo balam sie mojego spotkania,niepotrzebnie teraz wiem ze tam jest bezpiecznie.Personel jest mily ,uczynny i pomocny.Jezeli tylko bede w Polsce napewno odwiedze to miejsce,chociaz osobisrte wspomnienia sa dla mnie bolesne. Pozdrawiam ludzi dobrej woli

Helena
2009-10-14
Mialem zaszczyt byc w tym DPS kilkakrotnie i stwierdzam iz jest to osrodek pieknie polozony na wzgorzu zwanym jako sloneczne lecz nie wszystkim mieszkancom tego domu swieci piekne SLONECZKO a i atmosfera panujaca tam ze trony personelu w stosunku do petenta jakim bylem ja osobiscie jest niezbyt przychylna i mila jak byc powinno w tego typu placowce opiekunczej.Mam na mysli pracownice dzialu socjalnego gdzie zostalem przyjety bardzo OSCHLE jak jakis INTRUZ podczas pierwszej wizyty lecz nastepne przybraly charakter mniej oficjalny i ze zrozumieniem w sposob LUDZKI sprawe mojego brata ciotecznego Tadeusza zalatwiono chociaz pewien dyskonfort pozostal .Moj brat juz w tym DPS mieszkac nie bedzie bowiem jego nowym domem niebawem bedzie rownie piekny i malowniczo polozony DPS w GNIEWIE gdzie moj BRAT jest mile widziany .

SANOCKI
2006-11-13
Jest tam bardzo fajna atmosfera. Szczegulnie chciałbym pochwalic jednego z waszych wolontariuszy Damiana Banaszaka. jest bardzo zaangażowany w to co robi. Pozdro narka!!!!

zenio17
2006-10-24
Byłem świadkiem wizyty na "Słonecznym Wzgórzu" delegacji belgijskiej z Placówki, w której obecny dyrektor - dr Mieczysław Warczak uczył się nowego podejścia do sposobu prowadzenia takiej instytucji i słyszałem bardzo zwięzłą opinię Belgów: "Uczeń przerósł mistrza". Rzeczywiście placówka ta prowadzona jest wzorcowo.

Dumny mieszkaniec Ryjewa
Copyright © 2001-2018 by www.domyopieki.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.
Adres domu Galeria zdjęć Opis domu Karta informacyjna Wideo Wirtualna wycieczka Opinie i podziękowania Mapa dojazdu

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2019 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.