Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Pilchowicach, prowadzony przez Zakon Ojców Kamilianów, to stacjonarna placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie w Domu przebywa sześćdziesięciu mężczyzn w wieku od 21 do 65 lat.
Podstawowym celem placówki jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie ich podstawowych potrzeb: bytowych, zdrowotnych, religijnych i społecznych.
Obiekt położony jest w centrum Pilchowic, w otoczeniu zieleni, przy trasie Racibórz–Gliwice. Kompleks składa się z czterech budynków:
nowego budynku mieszkalnego, w którym znajdują się pokoje mieszkalne, kuchnia, jadalnia, gabinet pielęgniarski, kaplica, gabinet rehabilitacyjny oraz sala doświadczania świata,
budynku zabytkowego (obecnie nieużytkowanego),
budynku salki terapeutycznej,
budynku administracyjnego.
W sąsiedztwie Domu znajduje się park, który służy mieszkańcom jako przestrzeń do wypoczynku i spacerów.
Personel placówki dokłada wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale także wspierać ich w integracji ze społecznością lokalną. Rehabilitant czuwa nad kondycją fizyczną podopiecznych, a instruktorzy prowadzą różnorodne zajęcia aktywizujące, takie jak spacery, wycieczki, zajęcia plastyczne i muzyczne. Pracownik socjalny pomaga w załatwianiu spraw osobistych i urzędowych.
Dom oferuje szeroką gamę terapii i zajęć dostosowanych do indywidualnych potrzeb i zainteresowań mieszkańców, m.in. dogoterapię.
Zarówno wystrój placówki, jak i serdeczne podejście personelu tworzą ciepłą, domową atmosferę. Fundamentem codziennego życia w Domu są wartości takie jak: bezpieczeństwo, miłość, przynależność, życzliwość i tolerancja.
Dom spełnia wszystkie wymogi standardów dotyczących świadczonych usług. Do dyspozycji mieszkańców jest 20 pokoi mieszkalnych – od jednoosobowych do czteroosobowych. W placówce funkcjonują pracownie terapii zajęciowej, w których mieszkańcy rozwijają swoje pasje i umiejętności.
Proponowane zajęcia terapeutyczne:
odlewy z gipsu,
zajęcia plastyczne (rysowanie, malowanie na szkle, papieroplastyka),
robótki ręczne,
biblioterapia,
zabawy ze sztuką,
zajęcia kulinarne,
praca z komputerem i Internetem,
muzykoterapia.
Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji: jadalnię, gabinet pielęgniarski, pokój gościnny, aneks kuchenny, sale terapeutyczne, salę rehabilitacyjną, kaplicę, bibliotekę oraz kafejkę internetową.
O zdrowie mieszkańców dba wykwalifikowany personel, a terapeuci zajęciowi współpracują z psychologiem. Dom utrzymuje także stałą współpracę z zaprzyjaźnionymi placówkami w Lublińcu, Kuźni Nieborowskiej, Sośnicowicach i Siemianowicach Śląskich.
PREZENTACJE DOMÓW
dolnośląskie