Dom Pomocy Społecznej

Brwilno 68

09-400, Płock

24 262 40 03

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

2,3
70%

Opis placówki

Dom przeznaczony dla

osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

Liczba miejsc statutowych

120

Charakterystyka obiektu

Obiekt wolnostojący, piętrowy, z użytkowym poddaszem wkomponowany w teren Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.

Mieszkańcy domu mogą korzystać z

kaplicy, gabinetów rehabilitacyjnych, pracowni terapii zajęciowych, pomieszczeń dziennego pobytu, zbioru bibliotecznego, aneksów wypoczynkowych.

Formy spędzania wolnego czasu oraz wydarzenia cykliczne

Zajęcia terapeutyczne, koło teatralne, pracownia rzeźby, wycieczki krajoznawcze na terenie kraju i Europy (Wielka Brytania, Litwa, Włochy, Węgry), wyjścia na koncerty Płockiej Orkiestry Symfonicznej, wycieczki do zoo, uczestnictwo w imprezach integracyjnych, coroczna impreza integracyjna - "Imieniny Domu", bale karnawałowe, maskowe oraz coroczne obchody świąt kościelnych zgodnie z kalendarzem świąt. Udział w licznych konkursach artystycznych na terenie całego kraju, w których mieszkańcy odnoszą sukcesy, m.in. na Biennale Sztuki naiwnej w Bydgoszczy i Ogólnopolskich Konkursach "Oto Ja". Prace ich prezentowane są w wielu galeriach sztuki profesjonalnej w całej Polsce m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Galerii "d'art.Naif" w Krakowie, Szczecinie i Łodzi.

W 2008 r. Uchwałą Rady Powiatu w Płocku nadano domowi imię Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego dlatego te "Imieniny Domu" miały charakter szczególny, gdyż Dom gościł najważniejsze władze powiatu i kościelne m.in. biskupa, który odprawił Mszę Świętą, poświęcił i odsłonił tablicę upamiętniającą tę chwilę.

Zezwolenie na prowadzenie domu

Wojewoda Mazowiecki dnia 18.08.2008 r. wydał decyzją Nr 09/2008 zezwalającą na prowadzenie domu pomocy społecznej w Brwilnie. Zezwolenie zostało wydane na czas nieokreślony. Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie został wpisany do Rejestru DPS-ów województwa mazowieckiego pod pozycją nr 78.

Historia jednostki

Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie do 2000 r. mieścił się w zabytkowej budowli zwanej "Antoniówką", wzniesionej na szczycie wysokiej skarpy wiślanej we wsi Brwilno. Jest to piętrowy budynek w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1926-192 r. Fundatorem budowli był płocki biskup Antoni Julian Nowowiejski, od którego pochodzi pierwotna nazwa "Antoniówka". Była to rezydencja letniskowa dla kleryków Seminarium Duchownego w Płocku. W roku 1962 przyjęto pierwszych mieszkańców do powstałego w tym budynku Zakładu dla upośledzonych mężczyzn. W 1997 roku rozpoczęto budowę nowego pawilonu mieszkalnego.

W 2001 roku mieszkańcy przeprowadzili się do nowego, spełniającego wszystkie standardy pawilonu mieszkalnego. Nowy budynek został wybudowany obok zabytkowego, drewnianego obiektu.

Karta informacyjna

Karta informacyjna nie została uzupełniona

Wideo

Wirtualny spacer

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.