Dom Pomocy Społecznej

Bejsce 228

28-512, Bejsce

tel. 041 351 10 03

Dodaj opinię

75
1-4
70%
1920

Opis placówki

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W BEJSCACH
W 1802 roku w Bejscach wybitny architekt Jakub Kubicki na prośbę Marcina Badeniego, właściciela ziemskiego, zbudował klasycystyczny pałac. Wraz z upływem lat pałac zmieniał swych właścicieli i swoje przeznaczenie.
W 1945 roku zabudowania zostały upaństwowione a posiadłości ziemskie rozparcelowane.
W latach 1946 - 1947 w bejskim belwederze mieściła się Szkoła Rolnicza.
Od 1947 do 1952 roku opiekę i dach nad głową znajdują osoby starsze. Opieką otaczają ich Siostry z Zakonu Sercanek z Krakowa.
Od 1956 roku w pałacu zlokalizowany jest Państwowy Dom Opieki dla Dorosłych. Z biegiem lat jego nazwa zmienia się na Państwowy Dom Pomocy Społecznej (1972 rok).
Od 1990 roku powstaje ostateczna nazwa instytucji, która brzmi Dom Pomocy Społecznej w Bejscach. Pod tą nazwą funkcjonuje po dzień dzisiejszy, dyrektorem od 1989 roku jest pan Antoni Bryła.

OSIĄGNIĘCIE STANDARDÓW
Rok 2005 to rok pełen wyzwań i ogromnej pracy, ale udało się. W roku tym podjęliśmy realizację tzw. "programu naprawczego". Jego głównym założeniem było poprawienie warunków mieszkaniowych i dostosowanie ich do norm dyktowanych polskim prawem i wymaganiami unijnymi.
Wyremontowaliśmy wszystkie pokoje sypialne, wykonaliśmy 4 dodatkowe łazienki dla mieszkańców.
W 1995 roku dla potrzeb Domu Pomocy Społecznej powstał 2 budynek mieszkalny. Projekt przewidywał 9 pokoi sypialnych (1 -2 osobowych).
W 2005 roku w wyniku remontu w budynku powstało 8 pokoi (1 - 4 osobowych) i 6 łazienek.
Obecnie Dom Pomocy Społecznej dysponuje 25 pokojami (1 - 4 osobowymi) i 17 łazienkami dostosowanymi do potrzeb naszych mieszkańców.

PARK
Nasz DPS otoczony jest dużym, pięknym zabytkowym parkiem. W piękne słoneczne popołudnia nasi mieszkańcy znajdują tam ciszę i spokój. Jak to często sami określają park jest oazą spokoju. Na jego terenie znajdują się trzy stawy, które w niedługiej przyszłości wykorzystamy turystycznie. W naszych planach jest również odnowa i stworzenie nowych ogródków wypełnionych klombami, pomiędzy którymi będą przebiegały alejki. Zależy nam bardzo na przywróceniu pierwotnego wyglądu parku.
Na terenie znajduje się pole biwakowe, które może stać sie miejscem świetnego rodzinnego pikniku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przybyli goście rozbili namioty i pozostali na kilka dni. Jednym z atutów przemawiającym za tym jest możliwość skorzystania ze stołówki. Mieści się w grocie pod pałacem. Uwagę przyciąga swym wyglądem i panującym klimatem. Trzeba przyznać, że posiłki przygotowywane przez naszych kucharzy smakują jak u mamy.

HIPOTERAPIA
Przy naszym Domu Pomocy Społecznej funkcjonuje Gospodarstwo Pomocnicze. To pozwoliło nam na zakup koni i rozpoczęcie zajęć hipoterapii dla osób niepełnosprawnych. W tym celu powołaliśmy do życia ośrodek jazdy konnej "MUSTANG". Oprócz naszych mieszkanek z zajęć korzystają osoby przyjezdne, korzystają z nich głównie uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kazimierzy Wielkiej. Zajęcia odbywają się pod okiem profesjonalnego instruktora. Ponad to organizujemy przejażdżki bryczką po okolicy, a trzeba przyznać, że okolica jest bardzo atrakcyjna. Turystów przyciąga min. zabytkowy XIII wieczny kościół, znajdujący się w sąsiedztwie. W oddalonej o 3 kilometry miejscowości znajduje się las, który w okresie letnim jest pełny malin i jagód. Ci, którzy uwielbiają galop na koniach, czują satysfakcje z jazdy konnej mogą liczyć na to odwiedzając nasz ośrodek. Opieką otoczą was fachowcy.

KOEDUKACJA
Do 2006 roku nasz DPS był ośrodkiem przeznaczonym tylko dla kobiet. Jednak doszliśmy do wniosku, aby stworzyć takie warunki, aby w naszym domu mogli zamieszkać również panowie, którzy niejednokrotnie potrzebują pomocy medycznej i opiekuńczej jakiej udziela nasza kadra pielęgniarek i opiekunek. W tym celu cześć budynku przystosowaliśmy tak aby bez problemu i skrępowania mogli korzystać z niego panowie.
Opiekunowie pracujący w naszym Domu Pomocy Społecznej prowadzą zajęcia terapeutyczne. Zajęcia odbywają sie w specjalnie przystosowanym do tego pracowni terapeutycznej. Mieszkanki wykonują szereg prac ręcznych, uczestniczą w zajęciach muzycznych, biorą udział w licznych występach przed publicznością.

MIESZKAŃCY
Nasz Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest dla osób niesprawnych intelektualnie. Zamieszkują go osoby w różnym przedziale wiekowym. Nasi mieszkańcy nie mogą liczyć na brak zajęć i nudę. Opiekunki tak organizują zajęcia aby czuły się zawsze potrzebne i czynnie uczestniczyły w życiu Domu Pomocy jak i gminy i powiatu. Do głównych ich zajęć należy przede wszystkim przygotowanie programów artystycznych, recytacja wierszy, śpiew piosenek współpraca z Szkołą Podstawową. Ściany Domu Pomocy zapełnione są obrazami i pracami wykonanymi przez nasze mieszkanki. Przed świętami biorą udział w projektowaniu i wykonaniu dekoracji i kart świątecznych. Ponad to nasi mieszkańcy pomagają w pracach polowych, głównym ich zajęciem jest pielenie i pielęgnacja ogródka warzywnego jak również ogródków kwiatowych. Podczas terapii zajęciowej mieszkanki mogą liczyć na rozmowę związaną z ich problemami i zainteresowaniami. Ich problemy są indywidualne, dla tego też opiekunki w odpowiedni sposób na nie reagują. Mieszkanki korzystają z porad psychologa, który odwiedza nasz dom.
Przyznać należy, że w tym domu panuje ścisła współpraca, harmonia i troskliwa opieka oraz dbałość o dobro mieszkańców. Ten wątek wzajemnego poszanowania i tolerancji ma odbicie w kontaktach mieszkańca z mieszkańcem, jak również w kontaktach mieszkańców z pracownikami. W tym domu panuje uśmiech, zadowolenie, życzliwość, nasi mieszkańcy mogą liczyć na zachowanie pełnej intymności. Jest to dom w którym panuje przyjaźń i ciepło rodzinne.

Karta informacyjna

Typ placówki

Placówka dla
kobiet   mężczyzn   dzieci  
Pobyt:
krotkoterminowy   długoterminowy   dzienny  
Placówka dla:
osób starszych   somatycznie chorych   niepełnosprawnych intelektualnie  
niepełnosprawnych fizycznie   psychicznie chorych     
dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie   chorych na Alzheimera   chorych na Parkinsona   dla osób leżących  
Tylko dla sprawnych umysłowo:
tak nie
Dla niepełnosprawnych fizycznie:
tak nie
Specjalizacja w schorzeniach:
Placówka nie przyjmuje osób:
Kwalifikacje osoby prowadzącej placówkę:
Sposób rejestracji:
NZOZ   ZOL   DPS   wpis do rej. wojewody   pensjonat  
Numer wpisu
Umowa z NFZ:
tak nie

Warunki techniczne

Wielkość domu
dom dla 75 osób
Ilość kondygnacji
parter   2 kondygnacje   3 kondygnacje   4 kondygnacje lub więcej  
Kompleks budynków:
tak nie
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:
tak (całkowity brak barier)   częściowo     
krzesło przyschodowe typu "FLOW"
Winda:
tak nie
Pokoje:
1-   2-   3-   4-   5-   6-  
Apartamenty:
tak nie
Pokoje gościnne dla rodzin:
tak nie
Pobyt ze zwierzętami:
tak nie
Wyposażenie pokoi:
Instalacja przywoławcza   Telewizor   Radio   Telefon   Własne meble  
Wyżywienie:
śniadanie   2 śniadanie   obiad   podwieczorek   kolacja  
możliwośc wyboru z co najmniej 2 zestawów obiadowych  
napoje wg potrzeb   owoce wg potrzeb   diety wg zaleceń lekarza  
Warunki sanitarne::
są pokoje z łazienkami   są pokoje z WC   są pokoje z umywalkami   są łazienki wspólne  
Warunki bytowe:
jadalnia   osobny pokój dzienny   biblioteka   gabinet zabiegowy  
pracownia terapii zajęciowej   sala rehabilitacyjna  
Teren wokół domu
taras   ogród   park   las   woda  
Gospodarstwo Pomocnicze - tereny do hipoterapii
Lokalizacja domu
centrum    peryferia   wieś  
Usytuowanie domu
wolnostojący  
Dodatkowe walory obiektu
Tereny wokół Domu przydatne do uprawiania rekreacji.

Opieka medyczna, rehabilitacja, terapia

Opieka lekarska
lekarz psychiatra - wizyta 1 raz w tygodniu
lekarz med. rodzinnej

lekarz psycholog
- wizyta 1 raz w tygodniu
Opieka pielęgniarska
w dzień - pielęgniarek: 3, opiekunek: 3
w nocy - pielęgniarek: 2, opiekunek: 1
Rehabilitacja w placówce
tak nie
Rodzaje rehabilitacji
kinezyterapia, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynne, ćwiczenia czynno-biernrne, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia izometryczne, masaże, fizykoterapia lampa solux
Sprzęt rehabilitacyjny
lampa solux, terapi - masters, argonometr, bieżnia elektryczna, atlas rider, wspinacz, aparat do masażu stóp,rowerek poziomy
Terapia zajęciowa
tak nie
Rodzaje terapii
muzyko - terapia, prace manualne, praca na drutach,praca z igłą dziewiarską, wyszywanie serwet, malowanie na szkle, tkactwo

Warunki przyjęcia

Rodzaj odpłatności
pełna odpłatność   70% świadczeń  
Minimalny miesięczny koszt pobytu (koszt utrzymania mieszkańca):
1920 zł/miesiąc
Cena miesięcznego pobytu w pokoju:
W ramach opłaty za pobyt:
leki   pampersy    lekarz   rehabilitacja  
Dodatkowe płatności
Uwagi dot warunków przyjęcia

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe

Wideo

Wirtualny spacer

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.