Dom Pomocy Społecznej
Rzeszowska 7
36-051 Górno
tel./fax 17 772 98 80
Napisz wiadomość
Dodaj opinię
Polecane przez
DomyOpieki.pl
Wolne miejsca

Opis placówki

Dom Pomocy Społecznej w Górnie dysponuje 238 miejscami dla osób przewlekle psychicznie chorych. Świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających.

Usługi bytowe:

Posiadamy jedno, dwu- i trzyosobowe pokoje mieszkalne znajdujące się w siedmiu wolnostojących budynkach mieszkalnych. Trzy budynki dysponują pokojami z łazienkami, pozostałe budynki parterowe mają łazienki i WC ogólnoużytkowe. Budynki są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie posiadają barier poziomych i pionowych. Budynki (dwu- i trzykondygnacyjny) wyposażone są w windy osobowe. W budynkach znajdują się pokoje dziennego pobytu, aneksy wypoczynkowe, jadalnie, gabinety przedmedycznej pomocy doraźnej, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, kuchenki pomocnicze oraz pokoje gościnne. Dla osób palących wydzielone są palarnie.

W placówce zatrudniony jest dietetyk, który opracowuje jadłospis w oparciu o konsultacje tak z mieszkańcami, jak i lekarzem prowadzącym, uwzględniając potrzeby, upodobania oraz diety zainteresowanych. Pracownicy kuchni przygotowują posiłki zgodnie z ustalonym przez dietetyka jadłospisem.

Dom znajduje się na rozległym, zalesionym terenie, charakteryzującym się prozdrowotnym mikroklimatem. Takie położenie sprzyja spacerom oraz aktywności na świeżym powietrzu. Teren Domu jest monitorowany.

Usługi opiekuńcze:

Polegają na udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i pielęgnacji, nad czym czuwa wykwalifikowany personel medyczny, pielęgniarki, opiekunowie medyczni i pokojowe/pokojowi na całodobowych dyżurach.. Dotyczy to pomocy w codziennej toalecie, kąpieli, ubieraniu się, nadzorowaniu czynności samoobsługowych, a także karmieniu w razie potrzeby. Pracownicy socjalni udzielają  niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych naszych mieszkańców.

Każdy mieszkaniec ma możliwość wyboru spośród personelu pracownika pierwszego kontaktu, którego zadaniem jest pomoc we wszelkich trudnościach.

Standardowe wizyty lekarza rodzinnego odbywają się raz w tygodniu, zaś opiekę psychiatryczną świadczy dwóch lekarzy psychiatrów. Na konsultacje specjalistyczne mieszkańcy wożeni są samochodami DPS do przychodni i szpitali według wskazań i skierowań lekarskich.

 

Usługi wspomagające:

W domu regularnie prowadzone są zajęcia terapii zajęciowej. Zajęcia dostosowane są do możliwości i zainteresowań mieszkańców przy zastosowaniu wielorakich technik rękodzielniczych, malarstwa, rysunku, bukieciarstwa, origami i innych. Osoby, mniej utalentowane plastycznie mają możliwość zagrania w gry logiczne, edukacyjne i towarzyskie.

Mieszkańcy mają również możliwość zagrania w tenisa stołowego, piłkarzyki oraz w air hockey’a.

Wieloraki zakres zajęć daje możliwość pożytecznego spędzenia wolnego czasu.

Regularnie organizowane są imprezy okolicznościowe (zabawy karnawałowe, grille, andrzejki, powitania nowego roku itp.). Chętni mają możliwość wyjazdów na wycieczki i spotkania integracyjne do zaprzyjaźnionych domów pomocy. Kilka razy w roku organizowane są również wyjazdy do kina (repertuar wybierany jest przez samych mieszkańców). Wyjazdy te ułatwiają nam samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na terenie domu znajdują się również miejsca przystosowane do wypoczynku na świeżym powietrzu: altany oraz stoliki i ławki, gdzie często odbywają się imprezy plenerowe, a mieszkańcy w wolnej chwili mogą wypić kawę i cieszyć się widokiem na las.

Do dyspozycji mieszkańców znajduje się sala komputerowa i punkt biblioteczny.

Dążymy do zapewnienia naszym mieszkańcom dostępu do nowoczesnych technologii, które wspierają ich codzienne życie oraz umożliwiają komunikację, edukację, a także integrację społeczną. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych narzędzi technologicznych, nasi podopieczni mogą korzystać z nowych możliwości, które poprawiają jakość ich życia i umożliwiają aktywność w różnych sferach. Wszystkie pomieszczenia w naszym domu są wyposażone w dostęp do szybkiego internetu, co pozwala na swobodne korzystanie z internetu, komunikację za pomocą e-maili, mediów społecznościowych oraz wideorozmów z rodziną i przyjaciółmi.

Rehabilitacja świadczona jest przez dwóch techników fizjoterapii, dysponujemy salami do ćwiczeń i zabiegów, prowadzona jest również rehabilitacja przyłóżkowa w pokojach mieszkańców. Metody pracy dostosowywane są do aktualnego stanu zdrowia mieszkańca i jego realnych możliwości.

Na terenie domu zainstalowane są również urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Dom posiada kaplice pw. bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, w której  odprawiane są Msze Święte oraz nabożeństwa okolicznościowe. Ponadto Ksiądz Kapelan systematycznie szafuje sakramenty i zawsze służy pomocą osobom, które zgłaszają chęć rozmowy.

Umożliwiamy udział w praktykach religijnych, zgodnie z wyznaniem mieszkańca (służymy transportem do miejsc kultu religijnego).

Staramy się o dobrostan psychiczny i fizyczny naszych podopiecznych, dlatego jesteśmy otwarci dla wszystkich odwiedzających, którzy mogą odwiedzać swoich bliskich codziennie. Dla osób
z odległych terenów mamy do dyspozycji pokoje gościnne, w których można odpocząć i przenocować.

Staramy się tworzyć rodzinną atmosferę dającą poczucie bezpieczeństwa, każdy mieszkaniec może zwrócić się do każdego pracownika, w każdej sprawie i nie pozostanie bez oczekiwanej pomocy.

Karta informacyjna

Typ placówki

Placówka dla
kobiet   mężczyzn   dzieci  
Pobyt:
krotkoterminowy   długoterminowy   dzienny  
Placówka dla:
osób starszych   somatycznie chorych   niepełnosprawnych intelektualnie  
niepełnosprawnych fizycznie   psychicznie chorych     
dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie   chorych na Alzheimera   chorych na Parkinsona   dla osób leżących  
Tylko dla sprawnych umysłowo:
tak nie
Dla niepełnosprawnych fizycznie:
tak nie
Specjalizacja w schorzeniach:
Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych
Placówka nie przyjmuje osób:
Kwalifikacje osoby prowadzącej placówkę:
studia wyższe + specjalizacja z zakresu pomocy społecznej
Sposób rejestracji:
NZOZ   ZOL   DPS   wpis do rej. wojewody   pensjonat  
Numer wpisu
20/23
Umowa z NFZ:
tak nie

Warunki techniczne

Wielkość domu
dom dla 238 osób
Ilość kondygnacji
parter   2 kondygnacje   3 kondygnacje   4 kondygnacje lub więcej  
Kompleks budynków:
tak nie
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:
tak (całkowity brak barier)   częściowo     
Winda:
tak nie
Pokoje:
1-   2-   3-   4-   5-   6-  
Apartamenty:
tak nie
Pokoje gościnne dla rodzin:
tak nie
Pobyt ze zwierzętami:
tak nie
Wyposażenie pokoi:
Instalacja przywoławcza   Telewizor   Radio   Telefon   Własne meble  
Według obowiązujących standardów
Wyżywienie:
śniadanie   2 śniadanie   obiad   podwieczorek   kolacja  
możliwośc wyboru z co najmniej 2 zestawów obiadowych  
napoje wg potrzeb   owoce wg potrzeb   diety wg zaleceń lekarza  
Warunki sanitarne::
są pokoje z łazienkami   są pokoje z WC   są pokoje z umywalkami   są łazienki wspólne  
Warunki bytowe:
jadalnia   osobny pokój dzienny   biblioteka   gabinet zabiegowy  
pracownia terapii zajęciowej   sala rehabilitacyjna  
Teren wokół domu
taras   ogród   park   las   woda  
Lokalizacja domu
centrum    peryferia   wieś  
Usytuowanie domu
wolnostojący  
Dodatkowe walory obiektu
otoczenie lasu, mikroklimat zdrowotny, czyste, zdrowe powietrze, cisza, spokój

Opieka medyczna, rehabilitacja, terapia

Opieka lekarska
lekarz rodzinny - wizyta 2 raz w tygodniu
lekarz psychiatra
- wizyta 1 raz w tygodniu
lekarz psycholog
- wizyta 1 raz w tygodniu
Opieka pielęgniarska
w dzień - pielęgniarek: 9, opiekunek: 8
w nocy - pielęgniarek: 5, opiekunek: 6
Rehabilitacja w placówce
tak nie
Rodzaje rehabilitacji
kinezyterapia: gimnastyka poranna, ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia oddechowe, rehabilitacja przyłóżkowa, masaż ręczny; fizykoterapia i inne według potrzeb.
Sprzęt rehabilitacyjny
UGUL, atlas, bieżnia, steper, rowerki treningowe, materace, drabinka, - zestaw olimp, aparatura: laser, ultradźwięki, diatronik, lampa solux, inhalator, interdyn.
Terapia zajęciowa
tak nie
Rodzaje terapii
metaloplastyka, plastyka w skórze, korzenioplastyka, rzeźba w drewnie, haft (pełny, krzyżykowy, gobelinowy), rysunek (pastele, akwarela na szkle), muzykoterapia, terapia sportowa, ekologiczna (uprawa kwiatów, warzyw) i inne według potrzeb i zainteresowań mieszkańców.

Warunki przyjęcia

Rodzaj odpłatności
pełna odpłatność   70% świadczeń  
Minimalny miesięczny koszt pobytu (koszt utrzymania mieszkańca):
7705,63 zł/miesiąc
Cena miesięcznego pobytu w pokoju:
W ramach opłaty za pobyt:
leki   pampersy    lekarz   rehabilitacja   leki do limitu płatne przez DPS, dopłata do zakupu pieluchomajtek do limitu przez DPS.
Dodatkowe płatności
Uwagi dot warunków przyjęcia

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe
Walory domu: budynki mieszkalne usytuowane na rozległym, pełnym zieleni terenie o pow. Ok. 6,5 ha, Miejscowość Górno znana z walorów klimatycznych, szczególnie wskazanych i potrzebnych dla osób schorowanych, potrzebujących wypoczynku, ciszy i spokoju.

Wideo

Brak wideo

Wirtualny spacer

Brak wirtualnej wycieczki

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Chciałbym tą drogą podziękować personelowi DPS Górno, w szczególności Pani Oddziałowej i Pani Dul, za opiekę i pomoc udzieloną mojej kuzynce Sławomirze w czasie jej pobytu w Górnie. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i poświęcenia personelu DPS, życzę Państwu wszelkiej pomyślności.

Sławomir Wiśniewski 2018-10-22

Najszczersze podziękowania, chciałam złożyć lekarzom i całemu personelowi DPS Górno za wieloletnią opiekę nad mamą Stefanią. Przez wszystkie lata, aż do śmierci mama mogła liczyć na bardzo dobrą opiekę i pomoc oraz zrozumienie w chorobie i cierpieniu. Z wyrazami wdzięczności, córka Halina.

Halina 2012-12-28

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2025 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.