Machowinko 3
76-270, Ustka
tel. 59 814 15 20, fax 59 814 15 84
Dodaj opinię
Dom Pomocy Społecznej w Machowinku jest placówką stałego pobytu dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Dom jest jednostką organizacyjną Powiatu Słupskiego, działającą w formie jednostki budżetowej. Placówka prowadzona jest od 15.10.2001r. przez Dyrektora Marka Króla.
Liczba mieszkańców - 80 osób.
Zatrudnienie ogółem - 50 osób.
Opiekę medyczną zabezpiecza lekarz ogólny i lekarz psychiatra.
BAZA LOKALOWA
Dom Pomocy Społecznej położony jest w obrębie wsi Machowinko. Działalność prowadzona jest w budynkach:
Mieszkańcy podzieleni są na cztery grupy.
POŁOŻENIE
Machowinko znajduje się w gminie Ustka, nad Morzem Bałtyckim. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy. Graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym zaliczanym przez UNESCO do światowych rezerwatów biosfery. Utworzone są tu obszary ochronne - dwa pasy pobrzeża, na wschód (szeroka, piaszczysta plaża) i zachód od Ustki (wybrzeże klifowe, stale zmieniające się i stanowiące atrakcje dla turystów), celem zachowania typowego krajobrazu środkowego wybrzeża z wydmami, klifami, jeziorami przymorskimi, lasami i konfiguracją terenu dochodzącą do 40 m n.p.m. Powierzchnia terenu modelowana była przez lądolód skandynawski oraz działalność morza. Zawartość jodu i soli w powietrzu sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia, a złoża borowin leczeniu chorób układu ruchu. Z Machowinka jest 5 km do morza, do wsi Poddąbie. Miejscowość położona jest na skraju lasu, słynie z obfitości runa leśnego. Przez wieś przebiega bardzo piękna trasa rowerowa tzw. "Szlak zwiniętych torów" (tory "zwinęli" w 1945r. Rosjanie), która biegnie od Ustki, poprzez Machowinko, Dębinę, Bałamątek, Rowy do Smołdzina.
HISTORIA
W Machowinku znajdują się liczne chałupy szkieletowe i zagrody czworoboczne. Na uwagę zasługuje budynek bramy - szkieletowy, wypełniony gliną, z 1649r. Pałac, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej w Machowinku był siedzibą obszarnika ziemskiego von Zitzewitza. W latach powojennych mieściły się w nim biura PGR-u.
W 1953r. przeprowadzono gruntowny remont, i zorganizowano prewentorium przeciwgruźlicze.
15 listopada 1970r. nastąpiło przekształcenie na Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Pierwszym dyrektorem został Roman Krzyk.
Wokół pałacu dworskiego znajduje się park z różnorodnym drzewostanem. Są tu jodły jednobarwne, kaukaskie i białe; świerki ajańskie, siatkajskie i pospolite; stare cisy, cyprysik groszkowy, choiny kanadyjskie, dąb czerwony i szypułkowy (obwód 4-4,5 m), buk (5,20 m obwodu), jesion (5,20 m) i wiele innych.
DZIEŃ DZISIEJSZY
Domu Pomocy Społecznej w Machowinku organizuje imprezy integracyjne wspólnie z wolontariatem w Słupsku, aresztem śledczym w Ustce, gimnazjum i szkołą podstawowa w Objeździe.
Cyklicznie organizowana jest impreza we współpracy z sąsiednimi Domami Pomocy - Rajd Rowerowy im. Stanisława Kądzieli. Impreza ma rangę imprezy powiatowej. Kalendarz imprez jest wspólnie ustalany z zaprzyjaźnionymi DPS-ami z powiatu Słupskiego.
Poza tym nasi mieszkańcy korzystają z basenu w Centrum Marynarki w Ustce, Sali gimnastycznej i siłowni w Gimnazjum w Objeździe, hipoterapii Fundacji Nadzieja w Słupsku, organizowane mają wyjazdy na mecze koszykówki drużyny Energia Czarni ze Słupska.
Aby umożliwić mieszkańcom wyjazdy na kolonie i ciekawe wycieczki, pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Machowinku utworzyli Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Przyjaciel". Celem Stowarzyszenia jest zbieranie funduszy na urozmaicenie dnia codziennego mieszkańców.
Podczas studiow mialam przyjemnosc odbywac praktyki w osrodku i spedzony tam czas wspominam bardzo mile. Przede wszystkim atmosfera ktorą wytwarzaja wyjatkowe i pelne ciepla osoby sprawiaja ze przebywanie tam jest niezapomnianym emocjonalnie przezyciem. Pozdrawiam wszystkich mieszkancow i wspanialego dyrektora ktory tak wspaniale potrafi zachowac tam niezwykla domowa atmosfere.
Kilka lat temu miałem przyjemność pracować w tym ośrodku. Ośrodek na prawde profesjonalnie wyposażony w sprzęt rechabilitacyjny,a dzieci tam mieszkający mają profesjonalną opieke medyczną i psychologiczną. A tak przy okazji pozdrawiam całą ekipe z którą pracowałem.Przemek z kuchni !!!
PREZENTACJE DOMÓW
dolnośląskie