Dom Pomocy Społecznej

Zamkowa 8

57-330, Szczytna

74 868 32 32

Napisz wiadomość

Dodaj opinię

100
1-4
70%

Opis placówki

Dom Pomocy Społecznej mieści się w neogotyckim zamku górującym nad miastem, pośród wychłostanych sudeckim wiatrem bujnych świerkowych lasów, górskich dzikich uskoków i cudownie przez naturę rzeźbionych skał.

Według prastarej legendy tuż koło zamku mieszkał rosły starzec zwany Duchem Gór. Podobno i dzisiaj czasami przemyka, chowa się w cień, a bywa, że czai się na spóźnionego wieczornego wędrowca, zerka zza wyniosłych i dumnych jodeł, pohukuje i przestrasza zza limb i omszałych modrzewi. Staje podparty kosturem na najwyższej skale zamkowej i władczym wzrokiem ogarnia swoje rozległe włości. U stóp widzi malowniczo rozłożone miasteczko Szczytna, w zielonej dolinie okolonej wieńcem wzgórz, przeciętej wartkim strumieniem. Zamek opasany murem obronnym, chroniony fosą i mostem zwodzonym zaprojektował i później zbudował w latach 1832-1838 dla Leopolda von Hochberga, sławny w europie architekt Karol Schinkel (m.innymi twórca zamku w Kamieńcu Ząbkowickim).

Chociaż los uchronił budowlę przed najgorszym, tj. zniszczeniem, to i tak zamek przechodził burzliwe koleje swoich dziejów, aż do 1967 roku. W tym roku uchwałą ówczesnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kłodzku utworzono Dom Pomocy Społecznej dla dzieci.

Obecnie w zamku mieszka 100 dorosłych mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Całodobową opiekę zapewnia im 60 osób personelu (6 pielęgniarek, 19 opiekunów, 11 pokojowych itd.) Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji 23 pokoje jednoosobowe, 13 pokoi dwuosobowych, 12 pokoi trzyosobowych i 4 pokoje czteroosobowe.Wszystkie z pełnym zapleczem socjalnym. Średnia powierzchnia mieszkalna wynosi ponad 14 m2 na 1 osobę.

Codziennie zajęcia odbywają się w trzech obszernych świetlico-bawialniach, sali gimnastycznej (150 m2), gabinecie rehabilitacyjnym (100 m2) oraz w gabinecie kulturalno-oświatowym i gabinecie terapii zajęciowej (100 m2). Istnieje również możliwość korzystania w okresie całego roku z rekreacji na świeżym powietrzu, spacerów górskimi szlakami, a także z urządzeń sportowych w odpowiednio zagospodarowanym otoczeniu zamku. Dom Pomocy Społecznej zapewnia na wysokim poziomie pełny asortyment usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających.

Na terenie Domu działają cztery zespoły terapeutyczno-opiekuńcze, a także instytucja pracownika pierwszego kontaktu (PPK), gdzie każdy z mieszkańców znajduje oparcie, pomoc i zrozumienie dla swoich życiowych problemów.

Nasi mieszkańcy aktywnie uczestniczą w imprezach kulturalnych i rekreacyjnych, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Każdego roku wyjeżdżają na wczasy rehabilitacyjne, głównie nad morze. Mają też pełną możliwość uczestniczenia w sportowej rywalizacji w różnych dyscyplinach uprawianych przez osoby niepełnosprawne. Otrzymują dyplomy i medale zdobyte w kraju i za granicą, jak np. w Oslo na Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych. Można nas odwiedzić i wszystko zobaczyć na miejscu. Chętnie przyjmiemy każdego, kto kwalifikuje się do tego domu, oczywiście w ramach posiadanych wolnych miejsc.

Karta informacyjna

Karta informacyjna nie została uzupełniona

Wideo

Wirtualny spacer

Rekomendacje, opinie, podziękowania

Mapa dojazdu


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.