Jak wygląda życie seniorów w domu opieki?

Dodany
2011-10-20 19:44
przez Demi
Witam wszystkich,

jestem bliska podjęcia decyzji o umieszczeniu chorej mamy w domu opieki, bo nie jestem w stanie samodzielnie się nią opiekować. Mama ma problemy z pamięcią, więc nie może mieszkać sama, a ja nie mam warunków, by się nią "pełnoetatowo" zająć mając małe mieszkanie, rodzinę i pracę zawodową. Chciałabym jednak wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o życiu seniorów w domach opieki:
- jakie mają zajęcia, jak spędzają czas?
- czy mają jakieś rozrywki?
- czy ktoś zagląda do nich w nocy, jeśli słabo się czują?
- czy lekarz i pielęgniarka są całodobowo?
- czy jest możliwość wycieczek poza dom?
- jakie mają możliwości poruszania się (rehabilitacja, basem)?
- jak wygląda codzienność osób mieszkających w takich domach i czy nie umierają oni z nudów patrząc w okno.

Wiem, że wśród Państwa są właściciele domów oraz osoby, których bliscy w domach opieki są. Bardzo proszę o pomoc w podjęciu tej trudnej decyzji, bo moja wiedza na ten temat jest niewielka.

Pozdrawiam
demi
Dodany
2011-10-20 19:54
przez Adam Z
Witam,

moja teściowa jest w domu opieki. Ma tam przede wszystkim towarzystwo, a w swoim mieszkaniu była samotna, zwłaszcza, że mieszkała daleko i rzadko mogliśmy ją odwiedzać. Teraz jest blisko nas, pod Warszawą, więc odwiedzamy ją niemal co weekend. Ma sympatyczną i bardzo wesołą współlokatorkę, z którą nie może się nudzić, a poza tym jest pod opieką bardzo zaangażowanego personelu. Do dyspozycji ma też ogród, salę rehabilitacyjną i świetlicę z TV, różnymi grami planszowymi, książkami itp. Ale dla niej najważniejsze jest to, że czuje się bezpiecznie i nie jest sama.
Dodany
2011-10-20 20:07
przez Bianka
Mój ojciec jest w domu, w którym - poza opieką, rehabilitacją i dbałością o zaspokojenie podstawowych potrzeb - oferują również ciekawe rozrywki: wyjazdy do teatru, kina, bale seniorów, a nawet zawody sportowe (oczywiście dostosowane do możliwości starszych osób). Poza tym są możliwości rozwijania talentów (warsztaty z malarstwa, rysunku) i zdobywania wiedzy na wykładach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Czasami są też koncerty lub przedstawienia na miejscu.
Myślę, że nie ma tam szans się nudzić, a kiedy rozrywek ma dość -  zawsze może odpocząć w swoim pokoju.
Dodany
2011-10-30 15:20
przez jarzebina21
Uważam, że w tej chwili oddanie rodzica do domu opieki często nie jest złą sprawą. Opieka nad chorą osobą jest tak pracochłonna, że zwykle nie dajemy sami rady temu podołać. Dlatego też zamieszkanie w miejscu, gdzie wszyscy dookoła się tobą interesują,cały plan dnia układają pod Ciebie, masz cały czas towarzystwo, oraz nikt Ci teraz nie powie; "może później",albo"jestem teraz zmęczona", jest często idealnym rozwiązaniem. Wiem jak to wygląda od wewnątrz i proszę mi wierzyć, że po pierwszych kilku dniach ludzie się aklimatyzują i wcale nie tęsknią za poczuciem, że byli dla najbliższych ciężarem. Zaczynają życie od nowa, bo nagle jest ktoś kto z chęcią nakarmi, zawiezie do fryziera , czy poczyta książkę.
Pytała Pani o rozrywki, a więc myślę, że głównie rozwija się zainteresowania danej osoby. Moja koleżanka,która obecnie przebywa w takim domu np.uwielbia rysować i tworzyć. Właścicielka tego domu zapewnia jej aż w nadmiarze wszelkiego rodzaju materiałów, które wspólnie nabywają w czasie wyjazdów na zakupy. Bo tam nikt nie siedzi w domu, kiedy nie ma na to ochoty.
Ja wiem,że brzmi to zbyt wspaniale, ale jak sama twierdzi to są dla niej jak wakacje!
Dodatkowo opieka medyczna 24H na dobę.
W tym domu są też pokoje dla gości, ja właśnie jadę do niej na tydzień, co chyba mówi samo za siebie;)
Dodany
2016-04-25 16:41
przez Aniela
Wszystko zależy od standardu ośrodka, najlepiej po prostu pojechać do danego ośrodka i sprawdzić, porozmawiać z osobami, które w nich są.
Ja miałam kontakt z domami Zapiecek są 4 w kraju i tam była zapewniona całodobowa opieka medyczna, rekreacja, wiadomo odwiedziny, jak ktoś miał jakieś hobby to zawsze starano się mu pomóc w jego dalszej realizacji. Było bardzo indywidualne podejście do potrzeb każdej osoby.
Dodany
2018-03-08 19:19
przez Stanisława
Życie Seniorów w domach opieki dosyć mocno się zmieniło, ponieważ od pewnego czasu zaczęły powstawać nie tylko na Dolnym Śląsku - Nowoczesne Prywatne Legalne Domy Seniora, o standardzie zachodnim. Tzw. "domy starców" wypychane są profesjonalnymi, nowoczesnymi ośrodkami, gdzie pensjonariusze, niejednokrotnie lepiej się czują, niż u siebie w domu. W Polsce mało się pisze o Nowoczesnych Legalnych Placówkach, powstają na wzór innych bardziej rozwiniętych krajów miasteczka dla Seniorów, z zapleczem medycznym, zapleczem rozrywkowym itd. W naszym kraju nadal panuje bardzo negatywna opinia o domach opieki. Czemu tak jest? Jest tak m.in. dlatego, że pamiętają te szare, komunistyczne domy starców, a nie wiedzą, bo się nie interesują zapewne, że powstało kilkadziesiąt zupełnie nowoczesnych ośrodków, gdzie Seniorzy czują się bardzo komfortowo, tak jak w sanatoriach. Pokoje z balkonami, piękne widoki, wieczorki muzyczne, zapoznawcze, wycieczki do teatru, filharmonii, biblioteki, kluby seniora, a przy tym opieka 24h!!! Pora zmienić myślenie!
Dodany
2018-07-03 22:23
przez juśka
To dużo zależy tak mi się przynajmniej wydaje. Znam z opowieści mojej cioci dom opieki finezja w dąbrówce i mówiła że tam miała co robić. Przede wszystkim cały czas mogła chodzić na rózne zabiegi, często też miała masaże. Dodatkowo tam przy ośrodku można spacerować, bo jest sporo ternu wokół. Miała też szeroką możliwość integracji z innymi osobami, z tego co opowiadała to były jakieś różne wydarzenia, jak były święta to się je razem obchodziło. Czasami mieli też warsztaty czy jakieś szkolenia, ale niestety nie pamiętam z jakich umiejętności.

Twoja odpowiedź






Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.