Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Utrzymywanie właściwej wagi przedłuża życie

Utrzymywanie właściwej wagi może przedłużać życie dzięki ograniczeniu wpływu insuliny na mózg - informuje "Science".
Badania na myszach przeprowadzili naukowcy z Howard Hughes Medical Institute. Dotyczyły one efektów działania białka IRS2, które reaguje w mózgu na insulinę. Myszy, u których poziom IRS2 był zmniejszony o połowę, żyły o 18 procent dłużej od zwykłych myszy, chociaż miały nadwagę i podniesiony poziom insuliny we krwi. Ich aktywność z wiekiem spadała wolniej, a metabolizm glukozy był taki, jak u młodszych zwierząt. Być może uda się opracować leki blokujące aktywność IRS2

Już wcześniejsze badania na muszkach owocowych oraz nicieniach sugerowały, że zmniejszenie aktywności insuliny - która reguluje poziom cukru we krwi - może przedłużać życie.
 
Zdaniem autorów podobny mechanizm może dotyczyć także ludzi, a insulina jest - obok predyspozycji genetycznych - jednym z wielu czynników wpływających na długość życia. Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu insuliny wydają się być ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta. Wraz z niską masą ciała utrzymują one na właściwym poziomie wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę, dzięki czemu jej wydzielanie nie musi być obfite, by regulować poziom glukozy we krwi.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2022 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.