Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Jak dieta wpływa na stan zdrowia seniora?

Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie nasz organizm zaczyna funkcjonować we właściwy sposób. Wpływa to na nasz stan zdrowia. Nie chorujemy tak często, a nasza odporność jest większa. Ogólne zasady zdrowie żywienia są uniwersalne, jednak powinny być dobierane w zależności od wieku, sprawności fizycznej i wielu innych czynników. Szczególnie o swoją dietę powinni zadbać seniorzy, którzy często miewają problemy ze zdrowiem.

Z czym osoby starsze mają problem?

Żywienie u osób starszych bywa różne. Czasem rodzina pilnuje, aby senior zjadał pełnowartościowe posiłki. Gorzej, gdy jest on zdany sam na siebie. Z dawnych czasów jest on przyzwyczajony aby jeść tłuste i treściwe posiłki. W pewnym wieku jednak nie służą one zdrowiu powodując otyłość i otłuszczenie ważnych narządów. Zdecydowanie, dieta osoby starszej nie powinna obfitować w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz w cukry proste. Ponadto, starsze osoby unikają owoców i warzyw, co jest dużym błędem. Są one w końcu źródłem cennego błonnika pokarmowego oraz wielu witamin i mikro i makroelementów. Gdy tych elementów brakuje w organizmie człowieka, zaczynają się problemy z osteoporozą, cukrzycą, miażdżycą oraz z nadciśnieniem tętniczym. Dla osób starszych są to choroby bardzo niebezpieczne, wręcz zagrażające życiu.

Dieta dla chorujących osób starszych

Gdy osoba starsza narażona jest na udary i inne zmiany chorobowe zagrażające życiu, powinno się dużą uwagę przywiązywać do jej żywienia. Przede wszystkim warto zadbać, aby w diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka oraz składników, które dodają energii. Oczywiście ważne jest także aby w diecie nie zabrakło błonnika pokarmowego.

Dieta pomagająca utrzymać zdrowie

Czasem dziwimy się skąd nasi dziadkowie mają tyle energii i siły, gdy nam młodym jej niejednokrotnie brakuje. Sekret tkwi w odpowiedniej diecie. Nie wszystkie starsze osoby źle się odżywiają. Coraz większa grupa seniorów dba o swoje zdrowie i komponuje dietę idealną do swoich potrzeb. Często starsze osoby decydują się na przyjmowanie specjalnych preparatów odżywczych, które w wartościowy sposób uzupełniają dietę. Stanowią proste i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu seniorzy mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób i zachować siły witalne. Ważne jest jednak, aby takie środki przyjmować jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niektóre preparaty odżywcze mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie osoby w podeszłym wieku, ponieważ zawierają składniki, których na przykład starsza osoba ma za dużo w swoim organizmie. Lepiej takie rzeczy wcześniej skonsultować, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2022 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.