Żywienie osób w wieku starszym. Dieta czyni cuda.

Problem żywienia osób starszych w naszym społeczeństwie nabiera obecnie szczególnego znaczenia. Rozwój dietetyki oraz coraz większa wiedza na temat roli żywienia w życiu człowieka jako terapii stosowanej niezależnie od wieku i stanu zdrowia, powoduje, iż coraz częściej dużą rolę przywiązujemy do tego, co jedzą sami seniorzy. I chodzi tu nie tylko o seniorów, którzy dzielą z nami gospodarstwo domowe, ale także tych, zamieszkujących w domach opieki i domach spokojnej starości. To właśnie w tych ostatnich powinno się szczególnie zadbać o to, aby jakość serwowanych potraw przyczyniały się do polepszenia stanu zdrowia podopiecznych oraz stała się jedną z form terapii w ich stanie zdrowia.

Człowiek pierwotny żył około 20 lat, dzisiejszy przekroczył ten próg trzykrotnie. A wszystko to z powodu polepszenia warunków bytowych, lepszej higieny, warunków życia, jakości pożywienia, itp. Jak udowodniono, to właśnie jakość pożywienia znacząco przedłużyła nam długość lat życia. Zasady żywienia osób starszych są podobne, do tych, dotyczących dzieci i kobiet w ciąży. W zasadzie operujemy tutaj gama flagowych produktów, których nie powinno zabraknąć w diecie każdej z tych grup wiekowych. Przede wszystkich unikamy szybkich dań typu fast food, żywności mocno przetworzonej, nieświeżej, świeżego pieczywa, mocnej kawy i herbaty, herbat mocno aromatyzowanych i kwaśnych.

W diecie seniora należy wykluczyć ostre przyprawy, sól, niektóre zioła, owoce pestkowe, puste kalorie, czyli słodycze, przekąski. Unikajmy serowania dań z torebek. W swym menu senior musi raz na zawsze zapomnieć o wszelkich tortach, ciastach typu krem oraz bardzo kalorycznych wyrobach cukierniczych- sękacz, chałwa, batoniki, pączki, oponki, donuty itp. Unikajmy potraw wzdymających takich jak fasola, groch, bób i inne. Co zatem należy spożywać? Paleta potraw wbrew pozorom jest bardzo urozmaicona. Z owoców wybierajmy te, bezpieczne- jabłka – z nich przygotujemy pyszne musy, dżemy niskosłodzone i lekkie szarlotki. Latem serwujmy arbuzy- bez pestek - posiadają dużo wody i świetnie schładzają. Zamiast mleka- wybierajmy maślankę, kefir lub jogurt naturalny. Na śniadanie stosujmy muesli, płatki zbożowo- razowe, pieczywo razowe lub ciemne, ale czerstwe.

Naszym kochanym seniorom do picia podawajmy świeże soki warzywne i owocowe oraz lekką, słomkową herbatę. Kawa naturalna, owszem, ale lekka, częściej zastępujmy ją zbożową. Seniorzy powinni otrzymywać gotowane warzywa na parze, ryby i białe mięso. Unikajmy tłustych wędlin, czerwonego mięsa. Nie smażymy potraw, ale gotujemy je lub pieczemy w folii. Do słodzenia wybierajmy stewię, cukier trzcinowy itp. Ciasta odchudzamy do minimum. Podajmy swym seniorom małe, ale częste porcje. Wskazane są lody, w rozsądnych ilościach, to najzdrowszy smakołyk ze słodyczy.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.